A Múzeum
Az Oroszkai Hadtörténeti Múzeum a Kárpát-medence legnagyobb harci eszközökből álló magángyűjteménnyével rendelkezik, mely a II.világháború idején a helyi front három hónapjának hadi eseményeire helyezi a hangsúlyt, hiánypótlóan bemutatva a Magyar Királyi Honvédség elit gyalogsági egységének, a pápai ejtőernyősökből és repülő lövészekből álló, Horthy-testőrséggel kiegészített Szent László hadosztály sorsát.
A páratlan gyűjteményt felsorakoztató kétszintes főépületben ‑amelybe a Párkányt és Esztergomot összekötő – 1944 végén lerombolt – Mária Valéria híd megmentett eredeti korlátjai között lépünk be- valódi időutazáson vehetünk részt.
A rengeteg fegyver, gyalogsági ásó, kulacs, csajka, lőszer, harckocsi, ágyú, egyenruha, fénykép, jelvény és kitüntetés mellett, életnagyságú diorámák között ismerhetjük meg többek között az üzemanyagraktárat őrző német rendőrt, a bunkerben megbúvó katonákat, és Karády Katalint hallgatva merenghetünk a harcokra készülő, vagy éppen az ebédjüket fogyasztó magyar katonákkal azon, hogy vajon mi történik „Valahol Oroszországban”.
A kézifegyverek száma jelenleg kb. 400 darabot tesz ki. De nem csak relikviák, egyenruhák és kézifegyverek sorakoznak itt százával. Repülőgép roncsok, nehézfegyverek, működőképes harcjárművek és különböző tüzérségi eszközök gondoskodnak arról, hogy a kicsi gyerekektől a hozzáértő felnőttekig minden látogatónak tátva maradjon szája.
Aki közelebbről is megismerné a háborús emberi sorsokat, az órákon át tartó elfoglaltságra talál a múzeum falai között. Itt minden tárgynak története van.
A lelkes érdeklődő megláthatja a civil lakosság határtalan leleményességét is. Megtudhatja például, hogy milyen tányérból evett annak idején a kéméndi iskola történelemtanárának kutyája, hogyan lett egy orosz sisakból bogrács vagy malterszedő fándli, mire lehet felhasználni a kikalapált páncélmellényt, milyen funkciója volt a Garamszentbenedek felett kényszerleszállást végrehajtó amerikai pilóta nadrágjában található huzalnak.
Arra is választ kaphat, hogy egy Iljusin távolsági bombázó 23 mm-es gépágyújára miképpen fut fel a szőlő, vagy mi köze van a tyúkoknak a Párduc harckocsi aknára futott kerekéhez.
A múzeum legbecsesebb kiállítási tárgya a világon egyedülálló: A kőhídgyarmati erdőben egy robbanás következtében a Szent László hadosztály egyik katonájának sisakja egy kis fácskán kötött ki, amely az idők során teljesen átnőtt rajta. Az így létrejött furcsa kompozíció a természet erejét és az újjászületést hirdeti.
Aki eljön ide, az egy időre igazán átélheti és átérezheti, hogy mi is történt a vidékünkön, és minden csodálat és tisztelet mellett úgy akar majd élni, hogy ilyesmire soha többé ne kerülhessen sor.