Südwind
Minden év augusztusában megrendezzük a Südwind nevű nagyszabású hadibemutatónkat, amellyel emléket kívánunk állítani azoknak a katonáknak, akik a Garam menti összecsapásokban haltak hősi halált.
A főépület mellett található csataterünkön több mint 250 hagyományőrző katonával, rengeteg harcjárművel és repülővel, évről-évre megújuló koreográfiával elevenítjük fel a csatajeleneteket több ezer néző jelenlétében. Ilyenkor a múzeum járműállományából beüzemeljük a jó öreg T‑34-est és a hibátlanul működő a félhernyónak nevezett Sd Kfz lövészpáncélost is. A csatatéren felépített épületeinken és lövészárkokon vagy egy harckocsi gázol keresztül, vagy az ide érkező repülőgépek bombái landolnak.
A kétnyelvű hadibemutatót minden év augusztusában rendezzük meg és mindenkit szeretettel várunk!
A korabeli Garam-menti SÜDWIND hadművelet a német és magyar erők egyik utolsó sikeres ellentámadása volt.
Az orosz 6. gárda-páncéloshadsereg és a 7. gárdahadsereg támadott itt 1944 karácsonyán, Budapest bekerítésének részeként, a Börzsönyből előretörve. A Garam vonalát kezdetben a magyar Szent László Hadosztály tartotta a letkési hídtól a Dunáig. Az Ipolyság irányába indított magyar–német ellentámadás december 28-ra kifulladt, január 6‑án pedig megindultak az orosz páncélosok a magyar és német vonalak ellen. Kierőszakoltak egy tizenhét kilométer hosszú hídfőt a Garam nyugati partján, ami a további támadás kiindulópontja lehetett volna. Ennek felszámolására adott parancsot Otto Wöhler tábornok, a német Déli Hadseregcsoport főparancsnoka február 10-én. Egy hét múlva északról a folyó mentén meg is indult 260 német és magyar páncélos, ez volt a Südwind, a Déli Szél hadművelet.
Az oroszok számbeli fölénye és a csatarepülőik (Il–2 Sturmovik) — melyek a páncélosok rettegett ellenfelei voltak- megnehezítették a dolgukat. Végül a hullámzó harcok végén február 24-re csak sikerült felszámolni az oroszok hídfőjét, de súlyos áron. A támadáshoz bevetett páncélosokból 134 semmisült meg vagy vált harcképtelenné, a halottak és a sebesültek száma 6500 körül volt. Igaz, az oroszok is 4000 halottat hagytak hátra és 90 megsemmisített páncélost, azonban a tartalékaik kimeríthetetlenek voltak. A Duna északi partján Pozsony, majd Bécs irányába előretörő orosz páncélos ékeket így egy időre megállították, és hősiességükkel lehetőséget adtak a más hadszintereken harcoló alakulatok tehermentesítésére, a háború menetén azonban már nem tudtak változtatni.